Vítejte ve městě plném života…

Nejen díky své poloze a historii, ale také vysokému stupni zapojení občanů do veřejného dění a bohatému spolkovému, kulturnímu a společenskému životu se Říčany v hodnocení společnosti Deloitte (Obce v datech) pošesté za sebou umístily na prvním místě ankety o nejlepší město pro život v České republice.

Do katastru města Říčany spadají další historické obce Radošovice, Pacov, Strašín, Kuří, Jažlovice a Voděrádky. Současně Říčany zabezpečují státní správu v rámci ORP (obec s rozšířenou působností) pro rozsáhlé území 52 obcí s rozlohou 377 km2 a 77 533 obyvateli (2023).

Po sametové revoluci v roce 1989 nabralo kdysi poklidné výletní město dynamické tempo růstu vyplývající především z blízkosti hlavního města. V první dekádě nového tisíciletí probíhal v Říčanech rychlý až překotný stavební rozvoj, který znamenal nejen razantní nárůst obyvatel, ale rovněž zvyšující se deficit chybějící infrastruktury (komunikace, voda, kanalizace, školská i předškolní zařízení, sportoviště, …) Zlom nastal v roce 2010, kdy s novým vedením na říčanské radnici (v čele se starostou Vladimírem Kořenem) došlo k významnému přehodnocení rozvoje města od extenzivního nárůstu obyvatel a prorůstání do okolní krajiny směrem k budování nové infrastruktury a zvyšování kvality života pro současné obyvatele.

Postupně a s rozmyslem se začaly budovat nové školky, školy, rozšiřovat kanalizační stoky, opravovat komunikace, modernizovat veřejné budovy, upravovat parky, lesní cesty a budovat dětská hřiště, cyklostezky a další zajímavá turistická místa. Velký důraz se začal klást rovněž na kvalitu veřejného prostoru a společenský a kulturní život ve městě vůbec.

K 1. lednu 2023 měly Říčany celkem 16 775 obyvatel. Díky atraktivnímu prostředí, zelenému pásu kolem města a vynikající dopravní dostupnosti (železniční a autobusové spojení, blízkost dálnice D1 a okruhu D0) se do Říčan mnoho let stěhují především mladé rodiny s dětmi (průměrný věk obyvatel je 40,1 roku). Velký počet dětí, které ve městě žije, vytváří značné nároky na vzdělávací zařízení – město provozuje už 6 mateřských škol (za posledních 7 let vznikly hned 3) a 4 základní školy. Další nová budova základní školy se samostatnou tělocvičnou a novým parkem se začala budovat na podzim 2023. Dále je ve městě několik soukromých školek, dětských skupin a 3 soukromé školy. Ve městě fungují 2 gymnázia a Střední odborná škola stravování. V Říčanech je možné navštěvovat také Základní uměleckou školu zřízenou městem, několik soukromých uměleckých škol a také několik jazykových škol.

Mateřské školyZákladní školyStřední školy
MŠ U Slunečních hodin1. ZŠ Říčany Masarykovo náměstíGymnázium Říčany
MŠ Čtyřlístek2. ZŠ BezručovaMasarykovo klasické gymnázium
MŠ Srdíčko3. ZŠ U Říčanského lesaSOU Stravování Říčany s.r.o.
MŠ Zahrádka4. ZŠ Nerudova
MŠ KuřátkoZákladní umělecká škola Říčany
MŠ Větrník

V Říčanech můžete navštívit mnoho městských kulturních a vzdělávacích institucí – muzeum, městskou knihovnu, galerii, kino s možností nejrůznějších přednášek nebo kulturní centrum s nabídkou pravidelných hudebních koncertů a divadelních představení.

Kulturní příspěvkové organizace:

Další kulturní instituce:

Kulturní akce po celý rok

V průběhu celého roku město organizuje mnoho velkých kulturních a společenských akcí. V únoru vás zve Říčanský Masopust, v březnu se koná Reprezentační ples města, v květnu se lidé schází na Májových slavnostech, v červnu je pro děti přichystán Dětský den. Přes léto probíhá Letní kino a konec srpna patří tradičnímu hudebnímu festivalu Pohoda Džez. V září nás pravidelně čekají několikadenní Městské slavnosti, které vrcholí koncertem známých kapel, zpěváků a hudebníků. O adventních nedělích mohou občané posedět v příjemné předvánoční atmosféře na Masarykově náměstí. Na Mikuláše se zde koná akce pro děti Čertů rej. V předvečer Vánoc se tu lidé setkají pod rozzářeným stromem v doprovodu koled a vůní vánočních pochoutek. Z dalších zajímavých akcí stojí zcela jistě za zmínku populární Streetfood festivaly konající se dvakrát až třikrát ročně se v ulicích města či oblíbený hudební festival Starák.

Turisté i náhodní návštěvníci se mohou dozvědět vše důležité o Říčanech včetně kulturního kalendáře, o ubytovacích možnostech a dalších službách v kanceláři Informačního centra na Masarykově náměstí.

Sportovní organizace

Ve sportu dominují zejména říčanští ragbisté. Na své si ale přijdou i příznivci fotbalu, hokeje, tenisu, stolního tenisu, cyklistiky, jezdectví, stejně jako zájemci o závodní tanec nebo pěší turistiku. Součástí volnočasového centra Na Fialce je od roku 2013 také plavecký bazén. Dlouhodobou tradici má v Říčanech Sokol a samozřejmě i Skaut. Přes město a říčanským lesem vede řada turistických, cyklistických a běžeckých tras. Říčany mají vlastní naučnou stezku věnovanou přírodě, historii, kultuře a životnímu prostředí. Město obklopují rybníky Jureček, Marvánek a Mlýnský (Mlejňák), jejichž prostředí prošlo v posledních letech výraznou revitalizací. Jednou z nejvýznamnějších staveb uplynulých let byla příprava a stavba cyklostezky Do Prahy na kole spojující MČ Praha Kolovraty s Mnichovicemi, jejíž významná část prochází právě naším městem.

Hlavní říčanská sportoviště

Zdravotnické instituce

V Říčanech sídlí soukromé zdravotnické zařízení Nemocnice Agel Říčany a Olivova dětská léčebna Říčany, která poskytuje léčebně rehabilitační a následnou péči dětem od jednoho roku do osmnácti let a specializuje se na léčbu a prevenci onemocnění dýchacího a pohybového ústrojí, nadváhy a obezity. Dále je zde Poliklinika Říčany, Lékařský dům OC Lihovar a mnoho soukromých lékařských specializovaných ordinací.

Sociální instituce

Sociální služby pro seniory ve městě zajišťují Domov seniorů Říčany, Dům s pečovatelskou službou DPS Senior, Senior dům Marta a Stacionář Olga. Pro děti a mládež ve městě funguje Cesta integrace, NZDM Klub Cesta. Na náměstí sídlí charitativní obchod KOLOBĚH. Terapeutické centrum Modré dveře se zabývá zkvalitňováním života lidí, kteří potřebují podporu, pomoc v životních situacích a pořádá školení s touto tématikou.

Obchody

V Říčanech jsou zastoupeny všechny významné obchodní řetězce, občané mohou nakoupit celkem v 5 supermarketech (Billa, Lidl, Tesco, Penny, Albert) a dalších několika menších obchodech s potravinami. Nákupní centrum se nachází v Lihovaru Říčany, v obchodním domě Mestek na Masarykově náměstí, Atriu Říčany a v obchodní areálu Contera.

Restaurace a ubytovací služby

Říčany dokáží připravit i skvělé kulinářské zážitky. Ve městě se nachází několik vyhlášených restaurací (Jureček, U Anežky, Čajovna, Oáza), bister (Poke&Bowls) a také Říčanský pivovar. Ubytování pak nabízí následující hotely a ubytovny: