Zemřel akademický sochař Miroslav Hudeček, výrazná umělecká osobnost Říčan. Kondolenční kniha je k dispozici v Infocentru.

4. 7. 2025

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že v sobotu 28. června 2025 ve věku 90 let zemřel akademický sochař Miroslav Hudeček, významná postava české sochařské a keramické scény, dlouholetý obyvatel a kulturní osobnost města Říčany. Poslední rozloučení proběhne v pátek 11. července 2025 ve 12.00 hodin při zádušní mši v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Veřejnost bude mít možnost uctít památku Miroslava Hudečka zápisem do kondolenční knihy, která bude od dnešního dne k dispozici v Informačním centru na Masarykově náměstí v Říčanech.

„Byl to výjimečný člověk – skromný, veselý a neobyčejně pracovitý. Celý život zasvětil umění a svému hlubokému vnitřnímu poslání. Jeho tvorba, prostoupená lidskostí a duchovním rozměrem, se často obracela k tématům mateřství, piety a úcty k člověku,“ přidává vzpomínku místostarostka Hana Špačková.

Miroslav Hudeček se narodil 30. dubna 1935 ve Strážnici. Své životní dílo postupně rozvíjel od řemeslných začátků přes studium na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti až po absolvování Akademie výtvarných umění v Praze u profesorů Jana Laudy a Vincence Makovského. Roku 1961 získal hlavní cenu AVU a díky talentu absolvoval roční stáž u japonského sochaře Tochio Adate v New Yorku.

S manželkou Olgou, také významnou umělkyní - keramičkou, se seznámil zhruba v polovině 40. let minulého století prostřednictvím hudby. On hrál na housle, ona tančila a zpívala v Hradišťanu. V roce 1970 se usadili v Říčanech, kde si vybudovali společný ateliér a prožili zde více než půl století tvůrčího a veřejného života. Jejich domov se stal kulturním centrem, kde společně pořádali výstavy, přednášky a umělecká setkání.

Umělecký odkaz

Hudečkovo dílo bylo bohaté a rozmanité – pracoval s kameninou, dřevem, bronzem i textilem. Mezi jeho nejznámější práce patří například socha J. A. Komenského ve Strážnici, busta T. G. Masaryka v Říčanech, monumentální sousoší Faun a Vltava u metra Vltavská v Praze či socha Mateřství v areálu Fakultní nemocnice v Motole.

V roce 2022 se v Městské galerii v Říčanech uskutečnila společná obsáhlá výstava děl manželů Hudečkových CARPE DIEM jako pocta jejich tvorbě. Všechny přítomné tehdy dojala úvodní slova a samozřejmě nechyběl ani jejich osobitý humor. V roce 2024 vyšla knížka Dva životy věnovaná jejich osudům. Obsahem jsou vzpomínky na jejich dětství a mládí, umělecké začátky i léta dospělosti, který prožili v Československu za železnou oponou.

„Jeho díla zdobí mnohá veřejná místa v Říčanech, v Praze i dalších městech, a jejich výtvarný i myšlenkový přesah oslovuje napříč generacemi. Za svůj život uspořádal přes dvě stě výstav, ale největším svědectvím o jeho odkazu zůstává to, co zůstává v nás. Jeho odkaz bude v našem městě žít dál,“ doplňuje místostarostka města.

Se svou ženou vytvořili stovky společných děl a výstav, mnohá věnovali vzpomínce na své předčasně zesnulé děti Veroniku a Dominika. Společně také podporovali dětskou onkologii a angažovali se v kulturním i občanském životě. Miroslav Hudeček byl členem Unie výtvarných umělců ČR, Sdružení výtvarných umělců keramiků i dalších výtvarných kolektivů. V roce 2007 mu bylo uděleno čestné občanství města Vodňany.

Adéla Ambrožová

Article posted 1 week ago (4. 7. 2025 in 10:26)

News archive