Žákovské zastupitelstvo si zvolilo svého starostu

V říjnu proběhly na říčanských základních a středních školách volby do historicky prvního žákovského zastupitelstva v Říčanech. Do 21členného sboru se dostalo 10 dívek a 11 chlapců. Zastupitelé si zvolili svého starostu a budou se podílet na veřejném životě v Říčanech.

Každá škola má poměrné zastoupení, podle celkového počtu žáků ve škole. Žákovskými zastupiteli je 7 žáků ze ZŠ Bezručova, 6 žáků ze ZŠ U Říčanského lesa, 5 z 1. ZŠ na Masarykově náměstí a 3 žáci z Gymnázia Říčany.

Kromě zkušeností z jiných škol, reprezentují jednotliví členové i zájmy různých věkových skupin. Nejmladší zastupitel je žákem 5. třídy, nejstarší pak studentem 4. ročníku gymnázia.

V tom vidí přínos i místostarostka Říčan Hana Špačková /Klidné město/: „Jsem přesvědčena, že mladší členové se budou aktivně zapojovat do práce stejně jako ti starší, mají však výhodu, že získají mnohem více zkušenosti a věřím, že později, v dospělosti se zapojí do veřejného života ve městě.“

Nejstarší zastupitel Petr Svoboda je rád, že ho spolužáci zvolili do tohoto skvělého projekt

u: „Jako zastupitel budu mít možnost získat cenné zkušenosti do budoucna a zprostředkovat lepší komunikaci mezi studenty a vedením města. Říčany jsou skvělé místo k životu, ale určitě by se našlo pár věcí, které bych změnil. Mojí prioritou bude vznik volnočasového prostoru a organizace společenských akcí pro mládež.“

Jako svého starostu si zastupitelé zvolili studenta septimy Gymnázia Říčany Karla Mourka. Ten nasbíral mnoho zkušeností z podobného projektu na střední škole v USA, kde absolvoval roční studium. Na post místostarosty byli zvoleni Denisa Pospíšilová ze ZŠ Bezručova a Martin Bejda z I. ZŠ Říčany.

 

Na svém prvním jednání si zastupitelé schválili zjednodušený jednací řád a stanovy. „Mohou se vyjadřovat k navrhovaným záměrům obce a dění ve městě, navrhovat rozdělení finančních prostředků ze svého rozpočtu, podílet se na spolupořádání nebo pořádat akce pro veřejnost, tvořit a vydávat žákovský časopis, spravovat webové stránky, realizovat vlastní projekty, spolupracovat se školními parlamenty ve městě, s podobnými zastupitelstvy v jiných městech nebo s žáky partnerských měst (Albertslund v Dánsku, Whistable ve Velké Británii). Budeme rádi, pokud budou žáci navštěvovat „dospělácké“ zastupitelstvo, kam jsou již všechny děti pozvány,“ shrnuje aktivity zastupitelstva Hana Špačková.

Zastupitelé města také svěří svým mladším kolegům k využití 100 tisíc korun. Vznikly tak pracovní skupiny podobné komisím jako žurnalistická (mediální), sportovní (volnočasová), kulturní (kulturní a letopisecká) a ekologická (životní prostředí). Vůli žákovského zastupitelstva však musí schválit i skutečné zastupitelstvo.

Podle vedení města jsou zastupitelé jejich rovnocennými partnery. Diskutuje s nimi starosta města, obě místostarostky či jiní radní a zastupitelé. „Naše mladé zastupitele jsme pozvali se svými nápady a hlavně chutí zapojit se do veřejného života v Říčanech i na jednotlivé komise zastupitelstva,“ dodává místostarostka s tím, že diskuze se přesouvá i na pole jednotlivých škol a tříd.