U Mateřské školy Zahrádka v Říčanech vyrostlo nové dětské hřiště v přírodním stylu

Pozemek vedle nové Mateřské školy Zahrádka v ulici Labská už nezeje prázdnotou. Díky evropské dotaci zde vzniklo inspirativní a atypické dětské hřiště se čtyřmi typy přírodního prostředí – sadem, lesem, zahrádkou a vodou. Děti ze školky si však na nevšední místo a zajímavé herní prvky musí vzhledem k probíhající zimě počkat až do jara, kdy bude hřiště také slavnostně otevřeno.

Pozemek města s jihovýchodní orientací o rozloze téměř 1800 m2 nyní zdobí netradiční přírodní zahrada se sadem s ovocnými stromy. Projekt hřiště v přírodním stylu má totiž děti vést k blízkému vztahu k přírodě a hospodaření. Podobnou koncepci uplatňuje i Mateřská škola Zahrádka, která je zaměřena na environmentální výchovu.  

Zahradu tvoří čtyři typy přírodního prostředí: sad s ovocnými stromy, malý smrkový a jedlový lesík, zahrádka se záhonky a vodní část se soustavou korýtek a kanálků. „Myslím, že se na hřišti děti dosyta vyřádí, vyběhají a vydovádí. Zároveň poznají něco z tajů a zázraků přírody. To je ta nejlepší cesta, jak vybudovat úctu k přírodě,“ vysvětluje starosta Vladimír Kořen /Klidné město/.

V sadu děti získají přehled o různých ovocných stromech, mohou pozorovat růst a zrání plodů během roku. Na zahrádce naleznou záhonky, naučí se likvidovat biologické odpady, kompostovat a pečovat o trvalkový záhon a bylinkovou zahrádku. V další části se seznámí s vlastnostmi vody. A v rohu hřiště nebude chybět kousek smrkového a jedlového lesa.

„Na hřišti je podium s hledištěm, nejrůznější prolézačky z přírodních materiálů či vodní prvky. Děti se budou moci houpat i v sítích, vyřádit se na pískovišti, skluzavkách nebo v bludišti. Hlavní části propojuje okružní mlatová cestička a nechybí zde samozřejmě stromy, keře a trvalky,“ říká Dominik Landkammer z oddělení investic města. Chovat se zde budou i některá zvířata, ve voliéře děti poznají andulky a ve speciálním domku se seznámí s různými druhy hmyzu.

Realizace hřiště probíhala během podzimu, otevření se ale plánuje až na začátek jara. „Přes zimu se velmi obtížně zasévá tráva. Pokud by se nám to přesto podařilo, stejně vyroste až na jaře. Zahrádku tak uvedeme do provozu nejspíš až v březnu nebo dubnu, kdy už by mohla být kvetoucí. Ideálně bychom ji chtěli otevřít formou jarní zahradní party někdy kolem Velikonoc,“ dodává Dominik Landkammer.

O významnou část investice se postaral Evropský fond regionálního rozvoje – Operační program životního prostředí a část pokryly prostředky z Ministerstva životního prostředí. Celkové náklady tvoří necelých 2,9 milionu korun, z toho dotace činí 86 % nákladů. Výstavbu hřiště prováděla společnost GREEN PROJECT s.r.o., která s nejnižší nabídkovou cenou vyhrála veřejnou soutěž.

Adéla Ambrožová
Tisková zpráva města Říčany