Městská sportovní hala dostane nový vnitřek i plášť. Říčany uspěly s evropskou dotací

Říčany slaví další úspěch na poli dotačních výzev. Po obdržené dotaci na odbahnění rybníku Marvánek dostane díky evropským financím kompletně novou tvář i hlavní budova sportovní haly. Dotace ve výši necelých 5 milionů korun z Operačního programu Životní prostředí pokryje cca 70 % celkových nákladů.

„Jsem rád, že po dokončení rekonstrukce vlastního zázemí sportovní haly, město provede také kompletní opravu exteriéru i vnitřních prostor hlavní budovy sportovní haly,“ zdůrazňuje Zdeněk Hraba /Klidné město/ a dodává: „Během posledních tří let se městu podařilo zajistit finance na investice jak do kultury v podobě Kulturního centra Labuť, tak do rekonstrukcí či stavby tří školek, a nyní i do zásadní věci pro říčanské sportovce – na generální rekonstrukci sportovní haly.“

Sportovní hala získá novou tvář díky dotaci z OPŽP, kterou město obdrželo na začátku dubna. V rámci projektu dojde ke snížení energetické náročnosti budovy. Obvodová konstrukce haly i střecha získají tepelnou izolaci, vymění se výplně otvorů oken a dveří. Rovněž proběhnou i úpravy interiéru, které zahrnují například zcela nový povrch hřiště.

Hlavní část opravy by měla trvat pouhé čtyři měsíce s tím, že pokud proběhne hladce výběrové řízení, první práce odstartují v polovině června letošního roku. Modernizace hlavní haly bude stát přes 6,6 milionů korun. Většinu nákladů však pokryje dotace ve výši 4 752 843 Kč, zbylé finance uhradí město ze svého rozpočtu.

„Můžeme si to dovolit! To jsou přesně ty chvíle, kdy si člověk uvědomí, že vynakládané úsilí v rámci činnosti finančního výboru či jiných aktivit směřujících ke zdravému hospodaření města, má svůj smysl. Už se nebudeme muset stydět, když k nám přijedou rodiče s dětmi z okolí na pravidelné zimní fotbalové turnaje,“ říká Tomáš Kořán /ODS/ z finančního výboru města.

Po dobu rekonstrukce sportovní haly bude prostor haly uzavřený. Část sportů se může přemístit do dvou nově zmodernizovaných minisálů v budově zázemí.

Finalizace úprav zázemí sportovní haly

Přívětivějšího vzhledu se dočkalo již zázemí sportovní haly. Finální úpravy spojené se zateplením a terénními úpravami probíhají během jara, dokončení se plánuje letos v červnu.

„Jako sportovce mě samozřejmě těší proměna nedůstojných prostor v kvalitní sportovní zařízení vysokého standardu,“ hodnotí David Michalička /Klidné město/ a doplňuje: „Když jsme schvalovali v roce 2011 investiční záměr, mnozí kolegové ze zastupitelstva nevěřili, že se podaří sehnat na tak rozsáhlou rekonstrukci dostatek financí. A povedlo se. Velký dík určitě zasluhuje tým na radnici.“

Stavební práce, které byly rozděleny do tří etap, zde probíhají od léta loňského roku. Nejdříve se v rámci I. etapy opravilo přízemí budovy, kde vznikly nové šatny, sprchové kouty, toalety, minisál a bufet s občerstvením. Nové prostory se otevřely veřejnosti již na konci prosince 2013. II. etapa, dokončená na konci března, se týkala oprav dvou nových šaten, dalšího minisálu pro cvičení, zasedací místnosti a sociálního zázemí v 1. patře. Závěrečná fáze, která zahrnuje zateplení budovy, novou fasádu a terénní úpravy, bude hotová v červnu 2014. Na celou rekonstrukci zázemí poskytlo město částku 9,4 milionu korun v plné výši.

„Již nyní je možné žádat o pronájem nového minisálu pro cvičení a také víceúčelové místnosti – klubovny. Od 1. května budou pro všechny zájemce na webu města k dispozici podmínky pronájmu,“ připomíná místostarostka Hana Špačková /Klidné město/. Všechny nájemce město žádá o sledování informací na webu města či článků v Kurýru. Sportovní halu využívá k aktivitám mnoho říčanských sportovních klubů i místních škol.

Adéla Michalová
tisková zpráva města Říčany