Město chce vybudovat v říčanském lese venkovní posilovnu pro dospělé i děti

Cvičení a posilování na čerstvém vzduchu je stále oblíbenější aktivitou mladých, ale i starších lidí. Jedno takové venkovní hřiště s lanovým parkem pro děti a mládež plánuje postavit město Říčany i v říčanském lese u cesty směrem na Tehov. Lesní posilovnu chce město kompletně financovat z dotace, o kterou požádá v první polovině května. V plánu má také opravit další část této Tehovské cesty.

Opravy lesních cest blízko rybníku Jureček se blíží do finále. Cesty od restaurace Jureček ke Starému koupališti, dále do Strašína a podél Rokytky směrem k lomu jsou dobře přístupné, upravené, bezpečné a s vyřešeným odvodněním. Město však s úpravami v lese nekončí a má nápady na další projekty.

Jedním z nich je i lesní posilovna na Tehovské cestě od Olivovny směrem na Tehov. V této části lesa před dvěma lety vznikla také populární bosonohá stezka, kterou návštěvníci lesa hlavně v létě nadšeně využívají. „Lidé v Říčanech rádi sportují, chtějí žít zdravě. K takovému způsobu života chceme přispět i my za město. Cvičení pod širým nebem a navíc v lese je bezpochyby zdravější alternativou ke cvičení v uzavřeném a klimatizovaném fitcentru,“ říká starosta Vladimír Kořen (Klidné město) a doplňuje: „Podobné fitness hřiště máme také v areálu na Strašínské. A pokud budou další dotační možnosti, budeme podobné projekty podporovat.“

Venkovní fitness hřiště pro mládež, dospělé a seniory získávají stále větší oblibu napříč všemi generacemi. Snadné a zábavné cvičení je dostupné všem, kteří dbají o svůj zdravý životní styl. Své tělo si procvičí jak zdatní sportovci, tak i maminky na procházce s dětmi nebo starší lidé.

„Hřiště budou tvořit dvě části. Na jedné ploše 15 x 5 metrů vznikne opičí dráha pro děti a mládež s prvky lanového parku, šplhacích stěn apod. V druhé sousední části o rozměrech 30 x 6 metrů chceme umístit cvičební street-workoutovou sestavu pro mládež a dospělé. Konkrétní prvky dětské části a cvičební sestava budou předmětem veřejné zakázky,“ přibližuje Jana Vavřinová z odboru kanceláře starosty.

Hřiště s posilovacími prvky vznikne pouze v případě získání dotace z Programu rozvoje venkova, výzvy „Neproduktivní investice v lesích“ ze Státního zemědělského intervenčního fondu. Žádost na projekt za cenu 400 tisíc korun bez DPH podá říčanská radnice v květnu letošního roku. Rozhodnutí, zda město Říčany dotaci získá, se dozvíme nejdříve v září letošního roku.

Oprava dalšího úseku Tehovské cesty

Část městského lesa ve směru na Tehov plánuje odbor životního prostředí dále zvelebovat. Před rokem a půl prošla Tehovská cesta v úseku od Olivovy dětské léčebny k obrázku zásadní rekonstrukcí. Jednu z hlavních lesních komunikací totiž ničivě zasáhla povodeň v červnu 2013, která způsobila erozní rýhy hluboké až 40 cm. Kompletní oprava tak zahrnovala i řešení odvodnění, obnovení škarpy v celé délce a vyplaveného propustku.

Do nového kabátu by se letos mohl převléknout i úsek dále od obrázku. V těchto dnech se rozhodne, jestli SZIF bude opravu Tehovské cesty částečně financovat. „O dotaci ze SZIF s naší spoluúčastí 20 % jsme požádali před několika měsíci a nyní čekáme na vyjádření,“ říká Jiří Dvořák z odboru životního prostředí.

Adéla Ambrožová
Tisková zpráva města Říčany