Koupaliště Jureček v Říčanech – odpočinek na 50. rovnoběžce

Areál koupaliště Jureček patří mezi oblíbené a v letních měsících hojně navštěvované odpočinkové místo v Říčanech. Plochu mezi beach volejbalovým hřištěm a tenisovými kurty, kde prochází 50. rovnoběžka, čeká oživení včetně vybudování laviček a netradičních herních prvků.

Prostor kolem rybníka Jureček, který nabízí koupání, posezení na lavičkách nebo i různé sportovní aktivity, využívají jak místní občané, tak i návštěvníci z řad turistů. Dosud se v areálu nachází dětské hřiště, různé herní prvky, hřiště pro plážový volejbal či ping-pongový stůl.

Nyní se říčanská radnice rozhodla zvelebit i dlouho zanedbaný městský pozemek vedle koupaliště Jureček. Plocha mezi beach volejbalovým kurtem a tenisovými kurty se tak dočká výrazné revitalizace.

„Starý zrezivělý plot, rozpadající se kadibudky a kopřivy chceme nahradit příjemným zákoutím,“ říká k projektu starosta Vladimír Kořen /Klidné město/, „Navíc se toto místo vyznačuje unikátní zajímavostí; v místě prochází 50. rovnoběžka.“

„Rovnoběžka protíná celé Říčany, například spodní zatáčku ulice Tyrše a Fügnera, dále místo, kde se Rokytka vlévá do Jurečku, nebo se dotýká okolí restaurace Sport,“ upřesňuje zastupitel města a předseda komise volnočasových aktivit David Michalička /Klidné město/, kterému 50. rovnoběžka koneckonců takřka protíná jeho byt.

Projekt zahrnuje dvě etapy úprav. První revitalizační práce začaly už v průběhu února letošního roku a jejich dokončení se plánuje na konec května. Zahrnují vykácení náletových porostů, zatravnění, vybudování mlatové cesty, vyznačení průběhu 50. rovnoběžky a umístění informativního obelisku. V další fázi bude následovat vybudování laviček a netradičních herních prvků z přírodních materiálů.

Původně zde město uvažovalo i o realizaci vysokého lanového centra, ale kvůli náročné údržbě a nutnosti neustálého dozoru od plánu upustilo.

„Předběžně počítáme s tím, že zde vznikne upravený lesopark s lavičkami pro odpočinek a dále s přírodními sportovními prvky pro děti i dospělé, které ale nevyžadují dohled,“ doplňuje David Michalička s tím, že město má v úmyslu tuto populární lokalitu dále vylepšovat. Radní a zastupitel města Miloslav Šmolík /ODS/ k tomu říká: „Současně bychom chtěli provést i opravu cesty od restaurace přes tenisové kurty a dále k fotbalovému hřišti.“

„Domnívám se, že touto revitalizací se dotvoří okolí Jurečku tak, že bude působit jednotně a bude splňovat nejpřísnější kritéria moderní klidové zóny,“ shrnuje cíle projektu Jiří Skočdopole z říčanského úřadu.

Náklady na první část projektu činí 300 000 Kč a uhradí je město ze svého rozpočtu.

Adéla Michalová,
mediální komise