Proběhlé výstavy

Výstava UV instalace

Výstava UV instalace

Začátek akce: 12. 01. 2019
Konec akce: 03. 02. 2019


12. 1. 2019 - 3. 2. 2019

Zanořte se u nás pod hladinu do tajemných vod nejen oceánu. Už jste někdy plavali v bazénu plném „vody“ a vylezli z něj zcela suší? Přijďte si „zaplavat“ do laserpoolu, potěšit vaše oči string artem a zjistit, na jakém principu funguje světlo, hlavně to ultrafialové.

Zveme vás na happening k otevření výstavy – oheň, svařák, show – ve čtvrtek 10. ledna od 19 hodin.

Pro školy připravujeme doprovodný program. Přijďte spolu s dětmi objevovat vlastnosti světla a hledat odpovědi na jejich otázky. Co to vlastně je světlo? Co se skrývá za hranicemi viditelného světla? Vidí ostatní živočichové i to, co je našim očím skryté? Co všechno je viditelné pod UV světlem? Kromě bádání si odnesete také zážitek z UV světelné instalace v obou výstavních místnostech.

Program je určen pro žáky 1. a 2. stupně ZŠ, teoretická část bude vždy přizpůsobena věku dětí. Lze jej využít jako doplňkový program k hodinám fyziky na téma Elektromagnetické vlnění.

plakát ke stažení

Tohle je válka (1914–1918)

Tohle je válka (1914–1918)

Začátek akce: 09. 09. 2018
Konec akce: 20. 12. 2018


9. 9. 2018  20. 12. 2018

Válka. 19141918. To jsou vojáci, střelba, počty mrtvých. Někdy dávno, někde daleko. A vlastně to vůbec není vhodné téma na rodinný víkendový výlet. Máme přeci nárok si odpočinout, pobavit se!

Ale proč vlastně války vznikají? Znáte nějakého člověka, který by válku chtěl? A přeci se dějí. Stále dokola. První světová, druhá světová, obsazení okupačními vojsky…máme se teď moc dobře. Ale budou se takhle mít i naše děti?

Přijďte si vyzkoušet, co prožívali v zákopech naši pradědečkové. Jak byla těžká puška, kterou museli zabíjet. Opravdu. Ne v počítačové hře. Přitom ze všeho nejvíc chtěli být se svými děvčaty, ženami a dětmi. A jaké to bylo, na své chlapce a muže čekat dlouhé čtyři roky a nevědět o nich skoro nic?

Výstava je vhodná i pro rodiče s dětmi od 8 let.

plakát ke stažení

TVOŘ A HRAJ SI!

TVOŘ A HRAJ SI!

Začátek akce: 14. 04. 2018
Konec akce: 19. 08. 2018


14. 4. – 19. 8. 2018

Zvedneme děti z lavic a od počítačů a poskytneme jim prostor, ve kterém mohou tvořit vlastníma rukama, hrát si a vyprávět příběhy. K dispozici jim bude spousta různých materiálů, běžně dostupných, přírodních nebo recyklovaných. Ukážeme, že i malé děti mohou bezpečně pracovat s opravdovými nástroji a že si mohou vyrobit vlastní hračky, ze kterých se budou radovat stejně jako z hraček koupených.

video z výstavy Tvoř a hraj si!

fotogalerie z výstavy

plakát ke stažení

Část výstavy bude umístěna v zahradě muzea.

Na realizaci výstavy finančně přispěl Středočeský kraj.

Příběh peněz

Příběh peněz

Začátek akce: 13. 12. 2017
Konec akce: 18. 03. 2018


13. 12. 2017 – 18. 3. 2018

Interaktivní výstava pro děti i dospělé s doprovodným programem. Milovníci mincí si prohlédnou originály nejstarších českých stříbrných denárů, grošů Václava IV., obří bankovky carského Ruska a mnoho dalších platidel.

Na děti od 8 let i dospělé čeká 7 zastavení s úkoly a otázkami. Vyzvedněte si na pokladně pracovní kartu. Až ji vyplníte, dostanete ke každé dospělé vstupence na pokladně odměnu – možnost opravdu si vyrazit vlastní minci! Zahrajte si spolu také hru na sestavení domácího rozpočtu.
Nejmenší děti čeká pohádka, která je provede celou výstavou.

Výstavu můžete, velcí i malí, zakončit v naší tajemné jeskyni – dopřejte si čas a popřemýšlejte nad hodnotami nejen peněžními..

Komentované prohlídky s programem:

pro děti od 8 let

  • neděle 21. ledna od 14:00
  • neděle 4. března od 15:00

pro děti od 4 do 8 let

  • neděle 21. ledna od 15:30

pro dospělé

  • úterý 23. ledna od 18:00 - Na prohlídku naváže přednáška Rozpad Rakouska-Uherska a peníze

plakát ke stažení

fotogalerie

reportáž České televize (pořad Týden v regionech z 6. 1. 2018, čas 15:20)

Jak semena putují

Jak semena putují

Začátek akce: 13. 09. 2017
Konec akce: 26. 11. 2017


Cestování a pohyb si automaticky spojujeme s člověkem nebo s živočichy. Prostřednictvím semen však dokáží putovat i rostliny.

Na výstavě se můžete pustit do pokusů s vodou a větrem, objevovat krásu semen během mikroskopování nebo prozkoumat možnosti šíření semen pomocí zvířat.

K vidění jsou také detailní fotografie semen a semínek nejrůznějších tvarů i barev.

Výstava je zapůjčena z Krkonošského muzea ve Vrchlabí.

plakát ke stažení

Výstava Pravěk v obrazech

Výstava Pravěk v obrazech

Začátek akce: 30. 03. 2017
Konec akce: 20. 08. 2017


Mamut na náměstí? Představa, že na místě dnešních Říčan žila pravěká monstra a bývalo tu moře, je fantastická. Na vystavených obrazech ožívají zkameněliny živočichů, kteří obývali naši planetu před mnoha miliony let, ale i nedlouho před příchodem člověka. Výstavu doplňují zkameněliny a výtvarné práce žáků ZUŠ Říčany.

Pravěký svět můžeme přiblížit prostřednictvím obrazů. Ty tvoří umělci společně s vědci na základě paleontologických nálezů. Ze zkamenělin a informací o tehdejším klimatu umělci rekonstruují obrazy pravěké krajiny. Vystavené obrazy jsou dílem malíře Petra Motliby.

Na obrazech jsou zastoupena hlavní geologická období a důležité nálezy, jako prvohorní moře s trilobity, kutnohorský dinosaurus, krajina doby ledové s jeskynními medvědy a srstnatými nosorožci.

Sučástí prohlídky pro veřejnost i školy je výtvarná dílna.

plakát ke stažení

Výstava Letadla a drony

Výstava Letadla a drony

Začátek akce: 14. 12. 2016
Konec akce: 12. 03. 2017


Podívejte se s námi na různé typy modelů letadel a modelářských motorů. Jak takové modely vznikají, a jaké síly drží modely i skutečná letadla ve vzduchu?  Seznámíme se s drony, které v současné době procházejí bouřlivým vývojem.  Jako bonus si budete moci sáhnout i na části letadla vyráběného v Čechách, legendárního Albatrosu.

V Říčanech a okolí žijí a působí hobby modeláři, ale také lidé, kteří svůj život s letadly spojili profesně. Představíme legendu mezi modeláři u nás i v zahraničí, Ing. Štefana Gašparína, který navrhl a sestrojil více než 60 typů motorů poháněných oxidem uhličitým.

Součástí prohlídky výstavy jsou aktivity pro děti a dospělé – skládání vrtulníku ze stavebnice, výroba papírového modelu letadýlka, zkouška letu jednoduchého modelu – házedla, vyzkoušení pilotní kombinézy a letecké přilby.

V muzeu bude během výstavy možné zakoupit některé modely.

plakát ke stažení

14. ledna proběhla v Muzeu Říčany Dílna stavění plastikových modelů - článek

Výstava Říčany v době Karla IV.

Výstava Říčany v době Karla IV.

Začátek akce: 07. 09. 2016
Konec akce: 27. 11. 2016


Seznamte se s běžným životem obyvatel Říčan v době vlády Karla IV. Jaký asi mohl být život říčanského kováře, mladé vdovy, faráře, šlechtice – majitele místního hradu nebo sedlákova synka?  Věděli jste, že i měšťané mohli mít svůj erb? Že chodit do školy bylo privilegium? Nebo že běžným jídlem zde byli lososi a ptáci?

Vyzkoušejte nakoupit na středověkém tržišti, naučte se ve farní škole podepsat na voskovou tabulku gotickým písmem, na hradě si vyrobte vlastní erb. Vyrazte do okolních lesů a polí a k rybníkům s mlýnem – narazíte na divočáka i další zvěř a stanete se svědky zakládání zbrusu nové vesnice.

Na výstavě se máte možnost poprvé seznámit s  pravděpodobnou původní středověkou podobou místního hradu se všemi paláci, hospodářskými stavbami, parkánem a hradním příkopem vytvořenou dle nejnovějších archeologických nálezů.

Výstava je realizována s finanční podporou Ministerstva kultury a Středočeského kraje.

K výstavě připravujeme jako doprovodný program exkurzi po zaniklých středověkých vesnicích v lesích východně od Říčan.

Plakát ke stažení

Výstava Společenský život hmyzu

Výstava Společenský život hmyzu

Začátek akce: 20. 04. 2016
Konec akce: 14. 08. 2016


Zdánlivě primitivní hmyz nás překvapí svým složitým společenským chováním. Ať se jedná o partnerské vztahy, rodičovskou péči nebo spolupráci při budování hnízda, hmyz si v ničem nezadá s ostatními skupinami živočichů.

Nahlédnout do úžasného světa hmyzu bude možné prostřednictvím fotografií, zajímavých exponátů, modelů (mraveniště) i živého hmyzu – uvidíte například barevné strašilky objevené teprve v roce 2005.

plakát ke stažení

Výstava SVĚT KOSTIČEK

Výstava SVĚT KOSTIČEK

Začátek akce: 10. 02. 2016
Konec akce: 10. 04. 2016


Vstupte do světa LEGO® - do světa tvořivosti, zábavy a objevování. Čeká vás letiště s letadly z 90. let i současnosti, auta, jezdící vlak, který budete moci ovládat, filmoví hrdinové (Toy Story, Star Wars aj.), architektura a mnoho dalších exponátů z různých časových období. Uvidíte tovární sety i autorská díla ze sbírek soukromých sběratelů a stavitelů.

Děti si budou moci stavět z mnoha rozmanitých kostek LEGO® Duplo a LEGO® Classic. K zakoupení budou některé druhy nových továrních setů.

Výstavu připravil Ing. arch. Petr Šimr – Peesko.

Pro školy i veřejnost je připraven doprovodný program se stavebnicí LEGO®, zaměřený na rozvoj matematického a logického myšlení zábavnou formou. 

Vstupné: dospělí 40 Kč, děti 20 Kč, rodinné 100 Kč

plakát ke stažení

Výstava:  PŘED OPONOU ZA OPONOU

Výstava: PŘED OPONOU ZA OPONOU

Začátek akce: 19. 11. 2015
Konec akce: 31. 01. 2016


Před oponou za oponou každý může stát!

Před oponou za oponou si můžou všichni hrát a stát se na chvíli herci, kostyméry, autory, scénografy i režiséry stejně, jako to dělají všichni amatérští divadelníci bez rozdílu věku a doby – pro možnost pobavit sebe i jiné, setkávat se s bezva partou, prožít kousky jiných životů, svobodně říci svůj názor.

Tak jako členové říčanského divadelního spolku Tyl, které budete moci vidět v průběhu výstavy na divadelním festivalu Šatopletův podzim.

Známí autoři českého divadla vás zábavnou formou provedou výstavou - vybranými částmi historie české vlasti, vývoje českého jazyka a literatury.

Budete si moci na vlastní kůži vyzkoušet různé divadelní formy, od kramářských písní, přes loutkové a stínové divadlo, až po divadlo činoherní. V kostýmech se budete moci i vyfotit.

plakát ke stažení

Podívejte se na fotografie z výstavy:

Výstava Plazi

Výstava Plazi

Začátek akce: 02. 09. 2015
Konec akce: 29. 10. 2015


Výstava velkoformátových fotografií, doplněná o ukázku živých zástupců, přibližuje zajímavý svět plazů. Fotografie představují všechny druhy plazů vyskytující se na území České republiky a zachycují jejich životní projevy. Těšit se můžete i na některé pozoruhodné plazy z celého světa.  Pro školy i veřejnost jsou připraveny pracovní listy.

Výstavu připravil zoolog RNDr. Martin Šandera, Ph.D. z Polabského muzea.

Přijďte na prohlídku s ukázkou krmení – každé úterý v 17:00 a sobota v 15:00.

Během Týdne volného času a sportu 7. - 10. září můžete navštívit výstavu zdarma.

plakát ke stažení

Výstava Pod Povrchem

Výstava Pod Povrchem

Začátek akce: 09. 05. 2015
Konec akce: 16. 08. 2015


Výstava poodhaluje svět podzemí, představuje živou i neživou přírodu: fantaskní scenérie jeskyní, spletité systémy kořenů a komunikační síť podhoubí. Do svých příbytků nás zvou pod zemí žijící savci i bezobratlí. Nahlédněte však i do ukryté historie, rozkryjte minulost pod chodníky města a s trochou štěstí můžete nalézt zakopaný poklad.

Interaktivní scénická výstava, která dává prostor dobrodružnému pátrání a zaútočí na naše smysly.

Výstava tematicky doplňuje v tomto roce otevřené Didaktické centrum geologie při 1.ZŠ Říčany.

Výstava je finančně podpořena v rámci projektu „Vědou ke vzdělání, vzděláním k vědě“ financovaného z ESF, OPVK a státního rozpočtu ČR.

plakát ke stažení

Výstava: Bomba v depozitáři

Výstava: Bomba v depozitáři

Začátek akce: 27. 01. 2015
Konec akce: 12. 04. 2015


Výbuch v muzejním depozitáři odhalil bohatství a pestrost sbírek. Probudil také duchy, kteří předměty hlídají. Vydejme se s nimi poznat odkaz obyvatel Říčan, jejich život a dobu.

Návštěvník se stane badatelem. Bude moci experimentálně ověřovat výrobu pravěké kamenné sekerky, zkoumat mikroskopický svět nebo hledat ve starých textech. V restaurátorské dílně si vyzkouší retušování obrazu, práci bednáře, techniku zlacení a další činnosti,“ říká historik Muzea Říčany Martin Hůrka.

Výstavou chceme nejen poděkovat nesčetným dárcům, kteří za více než 100 let existence muzea přispěli unikátními předměty, dokumenty, fotografiemi, osobními vzpomínkami nebo vlastní badatelskou činností. Představíme také šíři činností, kterým se muzeum věnuje a které umožňují vytvoření příběhů o lidech, místech, klíčových událostech či přírodě v Říčanech a jejich okolí.

Řada předmětů vzhledem ke svému specifickému charakteru bude vystavena vůbec poprvé.

Vstupné pro dospělé 60 Kč, děti 15 Kč


Výzva k darům!

V rámci výstavy „Bomba v depozitáři“ chceme pokračovat v dobré spolupráci s říčanskou veřejností. V současné době se zaměřujeme mj. na získávání regionálních dokladů k listopadu 1989 a k období komunismu. Vybízíme proto návštěvníky k darům, nebo možnosti pořízení kopie dokumentů a předmětů z těchto let.

Dary budou během výstavy prezentovány ve zvláštní vitríně a dárce současně obdrží vstupenku na výstavu zdarma.

Výstava: Zkameněliny – archiv života

Výstava: Zkameněliny – archiv života

Začátek akce: 07. 10. 2014
Konec akce: 04. 01. 2015


Kdo obýval naši planetu v dávných dobách? Výstava představuje rozmanitost života v různých obdobích geologické historie Země. Prohlédnout si můžete unikátní a cenné zkameněliny nejen populárních trilobitů, ale i méně známé amonity či záhadné graptolity. K vidění je úplná lebka jeskynního medvěda a po několika letech bude opět vystaven mamutí kel z depozitáře Muzea Říčany.

Během prohlídky je možné zastavit se na pláži s dávnými lasturami a žraločími zuby. Takové pláže bývaly i nedaleko Říčan. Dále můžete například prolistovat kamenný herbář, zavítat do karbonských pralesů, nebo nahlédnout na velká vymírání.

Autoři výstavy Mgr. Tomáš Lehotský, Ph.D. - Vlastivědné muzeum Olomouc a RNDr. Vladimíra Jašková - Muzeum Prostějovska v Prostějově nabízí zajímavou cestu od nejstarších prvohor až po nedávné čtvrtohory. Výstava byla s úspěchem uvedena již na několika místech republiky.

Doprovodný program s výrobou replik zkamenělin.

Každé pondělí od 17:00 a v sobotu od 15:00 je komentovaná prohlídka.

plakát ke stažení

Výstava živých hub

Výstava živých hub

Začátek akce: 26. 09. 2014
Konec akce: 28. 09. 2014


pátek 26. září 8:00 -15:00 – pro školy a skupiny nutná rezervace

sobota 27. září 13:00 -18:00

Sbíráte houby? Zajímá vás, které druhy právě rostou v našich lesích? Chcete pomoci s určením méně známých druhů? Jestli ano, přijďte během 2 dnů trvání výstavy do muzea.

Mykologická vycházka:

neděle 28. září, v 10:00 sraz u brány Olivovny    

plakát ke stažení

Výstava: Objevuj řemesla

Výstava: Objevuj řemesla

Začátek akce: 15. 05. 2014
Konec akce: 21. 09. 2014


VÝSTAVA JE Z PRODLOUŽENA DO 21. ZÁŘÍ!

plakát ke stažení

Výstava přibližuje malým i dospělým návštěvníkům tradiční, ale také zcela "dnešní" řemesla.

Seznámí Vás s historií vzdělávání v oblasti řemesel – s říčanskými cechy i se současnou vzdělávací nabídkou.

Představí umělecké řemeslníky, kteří spolupracovali s Muzeem Říčany na projektu Řemeslo má zlaté dno. Budou zde vystavena mimo jiné díla textilních výtvarnic M. Graclíkové a C. Sidon, dřevěná plastika M. Patřičného a dřevořezby J. Ruckera.
Na pracích žáků výstava dokumentuje postupy, které se naučili při řemeslných dílnách Muzea Říčany.

Návštěvníci si mohou sami vyzkoušet například tkaní nebo sestavování dřevěného mlýnku.

Můžete nahlédnout pod pokličku vaření staročeských jídel, pečení chleba ve venkovní peci, výroby dřevěných šperků, stavění z přírodních materiálů a techniku sítotisku na textil.

Výstava je financována v rámci projektu Řemeslo má zlaté dno z ESF, OPVK a státního rozpočtu ČR.

Výstava „Obojživelníci“

Výstava „Obojživelníci“

Začátek akce: 15. 02. 2014
Konec akce: 30. 04. 2014


plakát ke stažení

Výstava velkoformátových fotografií, doplněná o ukázku živých zástupců, přibližuje zajímavý svět obojživelníků. Fotografie představují všechny druhy obojživelníků vyskytující se na území České republiky a zachycují jejich životní projevy. Těšit se můžete i na některé pozoruhodné obojživelníky z celého světa.

Výstavu připravil zoolog RNDr. Martin Šandera, Ph.D. z Polabského muzea.

Pro školy i veřejnost jsou připraveny pracovní listy.

Přijďte na prohlídku s ukázkou krmení

– každé úterý 17:00 a sobota 15:00.

Doprovodný program k výstavě:


Přednáška: Obojživelníci – krásní ve vodě i na souši

úterý 15. dubna v 18 hodin

Dozvíte se, kteří obojživelníci u nás žijí, v jakých lokalitách se vyskytují, co je ohrožuje a jak jim můžeme pomoci. Představíme ropuchu krátkonohou, která je vyhlášena obojživelníkem roku 2014. Poslechneme si ukázku hlasů žab. Zeptat se budete moci i na chov obojživelníků.

Přednáší autor výstavy, zoolog RNDr. Martin Šandera, Ph.D.

Vstupné 50 Kč (děti 25 Kč)

Vycházka: Za hlasy žab

pondělí 28. dubna 17 hodin, Marvánek na hrázi

Chcete vědět, jaké žáby žijí v Říčanech?  Pojďte se s námi podívat. Zaposloucháme se do hlasů žab, povíme si o tom, kdo nám to tak hezky kváká a s trochou štěstí si žáby i prohlédneme. Provádět nás bude zoolog Martin Šandera.

Výprava se ruší v případě vytrvalého deště.

Vstupné 30 Kč (včetně vstupu na výstavu)

Říčany – výlet do první republiky

Říčany – výlet do první republiky

Začátek akce: 16. 10. 2013
Konec akce: 30. 01. 2014


Ve dvou výstavních místnostech představujeme minulost města Říčany a jeho okolí z pohledu „prvorepublikového výletníka“.

Lokality v blízkosti Říčan a Radošovic lákaly k oddychu již za dob Rakouska-Uherska, nicméně největší rozvoj nastal až ve 30. letech 20. století. Vystaveny jsou fotografie a předměty spojené s turistikou, oddychem u vody či v lese, sportem, ale i s každodenním životem města (obzvláště kavárenským a cukrárenským).

Kromě regionálních prvků výstava neopominula ani širší kontext prostřednictvím předmětů odkazujících na atributy tehdejšího Československa.

plakát ke stažení

Za stromy roku

Za stromy roku

Začátek akce: 01. 08. 2013
Konec akce: 06. 10. 2013


Výstava představuje vítězné stromy ankety Strom roku na velkoformátových snímcích fotografa Petra Francána, které doprovází příběhy vítězných stromů a lidí v jejich okolí. 

Část výstavy je věnována alejím, jejich historii, významu a ochraně nejen na Říčansku.

Pro školy i veřejnost jsou připraveny pracovní listy a interaktivní prvky.

plakát ke stažení v .pdf

1 2 > >>