Zimování ježků

Ježek přečkává zimu ve stavu hibernace, kdy jeho teplota klesne na zhruba 5°C. Až do jara musí vystačit ze svých tukových zásob. Pokud najdete ježka aktivního v zimě, došly mu nejspíš energetické zásoby nutné pro jeho zimní spánek.

Podzimní mláďata mívají problém se včas vykrmit na požadovanou váhu. Často ale zachraňujeme omylem i jedince, kteří naši pomoc nepotřebují.

Jakou váhu mají mít ježci na podzim:

  • 150 g na konci září
  • 200 g v první polovině října
  • 400 g na konci října
  • 600 g v listopadu

Pokud ježek v tomto období nedosahuje potřebné váhy, potřebuje naši pomoc. Důležité je i aktuální počasí, při teplejším podzimu má možnost ještě váhu dohnat. Při výskytu ve vaší zahradě mu pomůžete s dokrmováním pomoci i venku, umístěním misky s kočičími granulemi. 

Pomoc také potřebuje ježek viditelně zraněný, nebo se pohybuje se na volném prostranství i během dne, nebo je malátný. Kontaktujte nejbližší záchrannou stanici živočichů. Poradí vám, jak dále postupovat.

Ekocentrum Říčany provozuje v Muzeu Říčany odběrné místo pro handicapované živočichy. Živočichové od nás putují do Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.

Kam volat?

Odběrné místo v Muzeu Říčany (pouze všední dny v pracovní době): 323 603 161

Pohotovostní telefon záchranné stanice pro živočichy ve Vlašimi: 777 800 460

Mapa územní působnosti stanic pro zraněné živočichy a kontakty

Jak se o ježka postarat doma?

Lidé často ubytovávají ježka i doma, což je při přeplněných ježčích útulcích velká pomoc. Zvířeti se ale musí poskytnout vhodné podmínky a strava, ježek nesmí být raněný nebo nemocný.

Jak na to? Ježkovi připravíme domek na spaní (30 x 30 cm) vystlaný senem, slámou nebo natrhaným papírem. Musí mít také dostatečně velký výběh. Malí ježkové vážící pod 300 g mají rádi teplotu kolem 18 – 20 °C, větší vyhledávají chlad – 13 - 15°C. Do misky dáváme kočičí granule nebo konzervu, vařené kuřecí krky, vařené drůbeží nebo hovězí maso, jako přílohu vařenou rýži nebo ovesné vločky. Nesmíme zapomenout na vodu. Po dostatečném vykrmení se ježek zazimuje, je potřeba teplota kolem 5°C a klid. U domečku necháme pro jistotu vodu a kousek trvanlivé potravy.

Ježci se ze zimního spánku budí během března a dubna. Ztratí až 20% své hmotnosti, je potřeba je před vypuštěním do volné přírody opět dokrmit. Pokud je to možné, vypouštíme ježka navečer tam, kde jsme ho nalezli. Vhodným místem jsou také sady, křovinatý terén nebo listnaté či smíšené lesy.

Ježci patří k chráněným živočichům, pomozte malým bodlináčům v nouzi i vy.