Mateřská škola a 1. třída ZŠ

foto Skřítek a zvířátka Environmentální výukové programy učí děti hravou formou zkoumat přírodu, rozvíjí základní znalosti a vztah k přírodě a životnímu prostředí. 

Délka programu:    2 vyučovací hodiny (2x 45 minut)
Cena:                      40 Kč/žák (minimálně 600 Kč za skupinu)

Programy probíhají za příznivého počasí v terénu, za nepříznivého počasí v muzeu nebo ve školce. Programy jsou určeny primárně pro předškoláky a 1. třídu ZŠ, při účasti mladších dětí se přizpůsobují.

objednat

Šťourové v lese                                  NOVINKA!

Věk: 3 - 4 roky
Téma: les
Místo konání: terén

Co to tu roste? Co to voní? Proč to píchá? Slyšíte to ťukání? Kdo chodí po této stezce a jaké zvířátko by mohlo bydlet v téhle díře? Zapojíme všechny smysly a vydáme se na průzkumnou výpravu do lesa! Program pro ty nejmenší dobrodruhy.

objednat

Jaro kolem nás

Téma: roční období - jaro 
Místo konání: terén/muzeum/školka

Společně se podíváme na změny přírody v jarním období, co na jaře kvete, co dělají zvířata, jaká se rodí mláďata. Děti zkusí postavit hnízdo a dozvědí se, jak hnízdí zpěvní ptáci.

více informací o programu

objednat

Po stopách víly Podzimněnky

Téma: roční období - podzim
Místo konání: terén

Vydáme se po stopách víly Podzimněnky, která nám v dopisech napoví, kdy mít oči otevřené, aby nám nic z podzimní krásy neuniklo. Zjistíme, co dělají na podzim zvířata, seznámíme se s lesními plody a lidovými pranostikami. Na konci budou děti hledat podzimní poklad.

více informací o programu

objednat

Zimní přírodou

Téma: roční období - zima
Místo konání: terén/muzeum/školka

Co se děje v přírodě v zimě? Les je bílý, zdánlivě bez života. Kam se všichni poděli? Co dělají, když je všude bílo a člověk by nejraději zůstal doma za pecí? Vydáme se po stopách zvířat a nahlédneme pod pokličku zimní přírody.

více informací o programu

objednat

Do lesa s Habřílkem

Téma: les
Místo konání: terén/muzeum/školka

Habřílek děti provede lesem.  Je to zkušený průvodce, protože se v lese narodil a vyrůstal. Co tu roste? A kdo tu žije? Habřílek dětem ukáže semínka stromů, zahraje si s nimi hry a vyluští s nimi hádanky.

více informací o programu

objednat

Voda vodička

Téma: voda
Místo konání: terén/muzeum/školka

Kde všude je voda? Pojďme se podívat, kudy a kam voda putuje. Seznámíme se s rostlinami a živočichy, kteří ve vodě a u vody žijí, a připomeneme si, na co vše vodu potřebují. 

více informací o programu

objednat

Skřítek a zvířátka

Téma: živočichové
Místo konání: terén/muzeum/školka

Nahlédneme do světa zvířat. Dozvíme se, která zvířátka můžeme potkat u nás, jaké stopy zanechávají, kde a jak žijí, a čím se živí. Zahrajeme si na veverky a na mravence.

více informací o programu

objednat

Malý zahradník

Téma: zahrada 
Místo konání: muzejní zahrada

Pojďte s námi nahlédnout do muzejní zahrádky – není to louka ani les, a přesto tu najdeme řadu rostlin i živočichů. Prozkoumáme, co tu roste, vyzkoušíme různé nářadí a a zahrajeme si hry pro malé zahradníky.

více informací o programu

objednat

Za zvířátky na dvorek                        

Téma: domácí zvířata 
Místo konání: dvorek u muzea

Pohlaďte si živého králíčka, nakrmte slepice. Možná najdete i čerstvě snesené vajíčko. Budeme si vyprávět o domácích zvířatech, co jedí, jaká mají mláďátka, čím jsou člověku užitečná. Na zvířátka si také zahrajeme.

více informací o programu

objednat

Budky a krmítka                           

Téma: ptáci
Místo konání: muzeum/školka

Jací ptáci nám létají na krmítko a co jim chutná?  Podíváme se, jaká hnízda si staví, ukážeme si, jak vypadají jejich vajíčka.  Zahrajeme si na ptáčky. Společně sestavíme z připravených částí krmítko nebo budku (cena materiálu 230 Kč za budku a 260 Kč za krmítko).

více informací o programu

objednat

PETruška na cestách

Téma: odpady 
Místo konání: muzeum/školka

PETka Petruška má před sebou dlouhou cestu, ještě nedávno v ní byla limonáda, teď je prázdná. Co s ní bude dál? Co všechno patří do kontejneru na plast? A co do dalších kontejnerů? A proč vůbec třídíme? Podíváme se, jak to s těmi odpady doopravdy je.

více informací o programu

objednat

Kameny ožívají     

Téma: neživá příroda 
Místo konání: Didaktické centrum geologie

V geologické expozici se seznámíme se skalními útvary, které můžeme najít na různých místech České republiky. Z písku vymodelujeme koryto řeky, vyzkoušíme si sílu vodního proudu a rýžování granátů. Odkryjeme zkameněliny ukryté v písku. Naučíme se poznávat běžné druhy rostlin skal, lesů a rybníků. Zkusíme rozpoznat voňavé bylinky i poslepu.

více informací o programu

objednat

Cyklus Bádáme v zahradě                                           

Téma: zahrada - badatelsky orientovaná výuka
Místo konání: zahrada MŠ
Kdy: duben – červen
Cena:  150 Kč/žák/cyklus 3 programů (minimálně 750 Kč/program)
Cyklus tří výukových programů založený na principech badatelsky orientované výuky.
Pojďte s námi odhalit skrytý život semínek a zahradních živáčků. Jsou připraveny navazující
aktivity pro samostatné bádání v zahradě školky.
V půdě
Kdy: duben
Odkryjeme tajemné úkryty a chodbičky různé žoužele v záhonech a kompostu. Založíme pokus s vysetými semeny zeleniny, o kterou budeme celé jaro pečovat. V žížalím teráriu budeme zjišťovat, čím se živí žížaly.
Pod listím
Kdy: květen
Posvítíme si na různé breberky, píďalky a broučky, kteří se schovávají v listí keřů a stromů na zahradě. Budeme je pozorovat v kelímkových lupách, pokud se nám podaří najít housenku, budeme ji chovat a pozorovat její vývoj. Budeme zkoumat, jak roste naše zelenina ve společnosti žížal a dalších breber.
Kdo to bzučí?
Kdy: červen
Vyhodnotíme pokus s pěstováním zeleniny. Rozumí si rostlinky s žížalami? Přežily naše ředkvičky a hrášky v zahradě plné broučků a housenek? Budeme pozorovat bzučící včelky, čmeláky, samotářky, pestřenky a motýly.

více informací o programu