Mateřská škola a 1. třída ZŠ

Pět pohádek, ve kterých hrají hlavní roli řemesla, provází nejmenší děti na cestě objevování půvabů přírodních materiálů, opravdových nástrojů a nářadí a radosti z vlastnoručně vyrobených věcí.

Délka programu:  2-3 vyučovací hodiny
Místo konání:       muzeum/školka
Cena:                  70 Kč/žák (minimálně 1050 Kč za skupinu)

objednat

Přadlena Pavlína                                              

Budeme si vyprávět příběh o ovcích a zpracování vlny. Osaháme a očicháme si surovou i česanou ovčí vlnu. Zkusíme ji česat na ručních hřebenech a ukážeme si, jak se vlna přede. Děti si z přírodní vlny vyrobí barevnou plstěnou kuličku a navléknou náhrdelník.

více informací o programu

objednat

Dráteník Dalibor                                               

Popovídáme si o tom, jak dráteník chodíval od vesnice k vesnici, spravoval rozbité nádoby, z drátu dovedl vyrobit věšák nebo pastičku na myši. Naučíme se správně držet kleště, přeštípnout drát a vytvořit smyčku. Děti si vyrobí (a hned i vyzkouší) ozdobný bublifuk.

více informací o programu

objednat

Švadlenka Štěpánka                                  

Spolu se švadlenkou Štěpánkou si projdeme celou cestu výroby oblečení – od semínka lnu až po hotové kalhoty. Prohlédneme si chomáček bavlny, rostliny lnu a kuklu bource morušového.  A vyrobíme si květinkovou brož s vlastnoručně přišitým knoflíkem.

více informací o programu

objednat

Pekař Pavel                                                         

Ukážeme si různé druhy obilí a mouky. Budeme pozorovat, jak pracují kvasnice, a hádat, co se dává do chleba a do koláčů. Děti vypracují slané těsto, vytvarují a ozdobí pečivo kmínem a mákem (pečivo není určeno k jídlu). Pokud je k dispozici trouba, upečou si voňavé houstičky.

více informací o programu

objednat

Truhlář Tonda                                                  

Budeme si vyprávět o tom, co se ze dřeva vyrábí. Seznámíme se s opravdovými nástroji, které se při zpracování dřeva používají. Vyzkoušíme si řezání, vrtání a broušení dřeva. Nástroje jsou sice ostré, ale není potřeba se jich bát, budeme je používat bezpečně. Děti si s pomocí lektora vyrobí dřevěný knoflík.

více informací o programu