1. stupeň ZŠ (2 - 5. třída)

Řemeslné dílny rozvíjí manuální zručnost žáků, kteří samostatně vytvářejí svůj výrobek. Součástí dílny je seznámení s historií řemesla, jeho využitím v současnosti, používanými materiály a nástroji.

Délka programu:  2-3 vyučovací hodiny
Místo konání:       muzeum/škola/hájovna
Cena:                    70 Kč/žáka (minimálně 1 050Kč  za skupinu)

objednat

Stará řemesla

Seznámíme se s vybranými řemesly, dozvíme se, co který řemeslník vyráběl, jak vypadala jeho dílna a jaké nástroje používal. Vyzkoušíme si práci pekaře, truhláře, provazníka a tkalce. Své výrobky, dovednosti a znalosti na závěr předvedeme na „tržišti“. Každý si odnese svůj výrobek.

více informací o programu

objednat

Drátování

Seznámíme se s řemeslem dráteníka. Žáci si vyzkouší štípání a ohýbání drátu a vyrobí jednoduché drátované šperky, pavoučky nebo dekorační drátovaný stromeček na kameni.

více informací o programu

objednat

Plstění 

Projdeme si proces zpracování ovčí vlny. Technikou mokrého plstění vytvoříme z přírodní vlny barevné kuličky nebo polodrahokamy, aniž bychom potřebovali jehlu, nit nebo složité nástroje. Je možné si vybrat variantu tvoření motýlků metodou suchého plstění.

více informací o programu

objednat

Výroba papíru

Papír provází naše životy každý den už od dětství. Z čeho a jak se vyrábí, co se děje s použitým papírem po vyhození do tříděného odpadu? Vyzkoušíme si jednoduchou výrobu papíru za použití sít. Vytvořené papíry ozdobíme bylinkami.

více informací o programu

objednat

Textilní řemesla

Ukážeme si, jak se přede na vřetánku, dozvíme se něco o přírodních materiálech a postupech, které používali naši předkové. Na kolíkovém stávku si pak každý utká dečku z barevné vlny.

více informací o programu

objednat

Truhlářská dílna: Hlavolam/hmyzí domeček            

Místo konání: hájovna
Termín konání: duben-říjen
Délka programuí: 4 vyučovací hodiny
Cena: 150 Kč/ žák (minimálně 2 250 Kč za skupinu)

V dílně si vyzkoušíme základní postupy opracování dřeva (řezání, štípání, broušení) a vyrobíme si funkční výrobek. Při počtu do 20 žáků se realizuje jeden výrobek, při vyšším počtu se třída rozdělí, polovina vyrábí jeden a polovina druhý výrobek.

více informací o programu