Vážení říčanští ragbisté!
Ziskem titulu mistrů České republiky jste se dotkli pomyslného ragbyového nebe a udělali jste skvělé sportovní i společenské jméno našemu městu.
Jménem Města Říčany přijměte upřímné blahopřání a velké poděkování všem, kteří jste se na tomto velkém úspěchu podíleli.

František Vrba, starosta města

 

Říčany mají titul

Ragbisté Rugby Club Říčany získali v sobotu 9. června 2001 svůj druhý titul v historii klubu a prodloužili tak skvělou sérii od roku 1996, kdy dobyli své první zlaté medaile - 1996-1., 1997-2., 1998-3., 1999-2., 2000-3. a 2001-1.

První ragbyový titul nového tisíciletí nebylo však snadné vybojovat, už semifinále s loňským mistrem RCRS Brno, bylo těžkou dřinou a stálo mnoho sil. Proti našim ragbistům postoupila do finále TJ Praga. Ve třech utkáních bojovala s celkem Říčan až do poslední minuty.

 

1. utkání - Říčany 26. 5. 2001:

Rugby Club Říčany - TJ Praga Praha 22:13 (6:7)

Rozhodčí: Heřman - Borovian, Haitman. 1.000 diváků. Body RC Říčany: Položení, kop po položení, drop a 4 trestné kopy Kafka - body TJ Praga: 1 trestné položení, kop po položení a 2 trestné kopy Fuchs Miroslav. Žlutá karta: Landsinger (Ř).

RC Říčany: Švejda - Nevický, Pekárek, Vančura, Rohlík - Kafka, Paťha - Landsinger, Masopust, Prcůch - Bureš Mirek, Holý (Javůrek Martin) - Fürst, Denko, Kubálek Roman (Kubálek Jan).

TJ Praga: Fuchs Mirek - Jung, Novák Jakub, Syrový, Žák - Kudrna, Hrníčko - Šťastný, Krutzner Richard, Zelenka (Hornych) - Voves, Novák Michal - Šuster (Kolář), Fuchs Milan, Zeman.

Říčany měly po většinu utkání územní i herní převahu. Utkání zastihlo v excelentní formě Martina Kafku, který zaznamenal všech 22 bodů vítězů. Nejlepšími hráči utkání byli vyhlášeni: Martin Kafka (Ř) a Miroslav Fuchs (P).

 

2. utkání - Praha-Vysočany 2. 6. 2001:

TJ Praga Praha - Rugby Club Říčany 16:11 (3:11, 11:11)

Rozhodčí: Šustek - Nešpor, Heřman. 500 diváků. Body TJ Praga: 2 položení Šuster a Hornych, 2 trestné kopy Fuchs Miroslav - body RC Říčany: položení Nevický, 2 trestné kopy Kafka. Žluté karty: Hrníčko - Denko.

TJ Praga: Fuchs Miroslav - Jung, Syrový, Novák Jakub (Fišer), Žák - Kudrna, Hrníčko (Boháč) - Šťastný, Krutzner R. (Mansfeld), Zelenka (Fuchs Milan) - Voves, Novák Michal - Šuster, Zeman, Kolář (Hornych).

RC Říčany: Rohlík - Pachman, Vančura, Švejda, Pekárek, Nevický - Kafka, Paťha - Javůrek Martin (Ondráček), Prcůch, Masopust - Holý (Speckens), Obr Št. (Kubálek Jan) - Kubálek Roman, Denko, Fürst.

V prvním poločase předvedli ragbisté Říčan pěknou hru, měli převahu ve hře a byli většinou na polovině domácích. Ve druhém poločase se Praga dostala do hry a dokázala čtyři minuty před koncem dokonce vyrovnat. Za stavu 11:11 z trestného kopu však Martin Kafka o pět centimetrů minul branku a prodlužovalo se dvakrát 15 minut!!! V prodloužení Šuster položil pětku, která se ukázala jako rozhodující.

 

3. utkání - Říčany 9. 6. 2001:

Rugby Club Říčany - TJ Praga Praha 15:11 (06:06)

Rozhodčí: Šustek - Borovian, Haitman. 1.500 diváků. Body RC Říčany: drop Pekárek a 4 trestné kopy Kafka - body TJ Praga: položení Zelenka, 2 trestné kopy Miroslav Fuchs. Žlutá karta: Pekárek (Ř).

RC Říčany: Vančura - Nevický, Kafka, Pekárek, Rohlík - Švejda (Tůma Jan), Paťha - Landsinger, Masopust, Prcůch (Javůrek Martin) - Bureš Mirek (Kubálek Jan), Holý - Kubálek Roman, Denko, Vidovič (Fürst).

TJ Praga: Jung - Žák (Boháč), Fuchs Miroslav, Novák Jakub, Fišer - Kudrna, Syrový - Zelenka, Šťastný, Krutzner R.(Mansfeld), - Voves, Novák Michal, Kolář (Fuchs Milan), Zeman, Šuster (Hornych).

Před utkáním byla obě mužstva představena starostovi Říčan Františku Vrbovi a čestný výkop provedl Miroslav (Honza) Šafařík, nyní trenér fotbalové Slavie, dříve Teplic, bývalý ragbista RC Říčany a fotbalista Sparty.

Hned v první minutě Praga vedla, Říčany vyrovnaly, šly i do vedení, ale hosté opět vyrovnali. Ve druhém poločase začali domácí získávat územní i herní převahu. Spoléhali na Kafku, který dvěma trestnými kopy zvýšil až na 15:6, když mezitím Pekárek bodoval nádherným dropem ze 40 metrů. Praga se již zmohla jen na závěrečný nápor v nastaveném čase a její položení v 91. minutě utkání již nic nezměnilo na faktu, že se hráči Říčan a s nimi většina z 1.500 diváků radovali z titulu!

Nejlepšími hráči utkání byli vyhlášeni: Vít Masopust (Ř) a Jan Kudrna (P). Stříbrné medaile hráčům TJ Praga a zlaté medaile a mistrovskou plaketu mistrům RC Říčany společně na hřišti předali prezident ČSRU Ing. Bruno Kudrna, víceprezident ČSRU Antonín Frydrych a starosta města Říčan František Vrba.

 

Pořadí Mistrovství ČR v ragby 2000-2001:
1. Rugby Club Říčany
2. TJ Praga Praha
3. RC Tatra Smíchov
4. RC Real Spektrum Brno

JIM